Zadbaj o oczy - dieta i suplementy

W artykule opisze, czy rzeczywiście jakieś produkty, suplementy jest godny uwagi, co zawiera i jak dana substancja działa i czy oczywiście ma to poparcie w literaturze naukowej. Zapraszam.


Na końcu wypunktowane co i jak odnośnie zdrowia oczu!


Wyszło troszkę inaczej niż się spodziewałem ale cóż.

1. Luteina

Luteina i jej izomery wraz z zeaksantyną (o której za chwilę), są określane jako pigment plamki, ponieważ są to pigmenty które pozyskujemy z diety i gromadzą się w plamce oka, gdzie mają za zadanie chronić komórki siatkówki przed światłem niebieskim.

2. Zeaksantyna

Tak jak wspomniałem wyżej, jest elementem pigmentu plamki, chronią oczy przed uszkodzeniami wywołanymi przez światło oraz przed zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem.

Gdzie ich szukać?

Okazuje się, że znowu będę nudził – w krajach, w których spożycie warzyw i owoców jest wysokie – tam obserwuje się większe spożycie luteiny. Średnio dla diety zachodniej jest to śmieszne ~1,7 mg/dzień.

Co na to badania?

Okazuje się, że mamy całkiem przychylną literaturę co do właściwości dwóch wyżej wymienionych składników.


Mogą pomagać w leczeniu zwyrodnieniem plamki, które jest głównym powodem zaburzeń wzroku u osób starszych, mogą zapobiegać zaćmie.


Przy innych chorobach oczu literatura jest już mniej pochlebna i zazwyczaj wykazuje brak większego znaczenia suplementacji.

Dla kogo?

Jeśli jesz bardzo mało/w ogóle zielonych warzyw liściastych i owoców to… musisz zacząć 😉


Serio, tak jak ludzie często się kłócą że teraz to trzeba jeść suplementy multiwitaminowe bo w owocach jest sama chemia.


Jedzenie to nie tylko witaminy/składniki mineralne ale ogrom fitozwiązków w tym dzisiaj omawiane składniki, pomocne dla zdrowia oczu.


Jak podchodziłem do tego posta to chciałem zrobić research najlepszego suplementu na rynku, jednak nie udało się. Wszystkie oferują praktycznie to samo, w różnych dawkach.


Jeśli jednak musisz zadbać o zdrowie oczu z jakiegoś powodu to już przedstawiam krótki poradnik (kolejność przypadkowa):


1. Filtry światła niebieskiego

2. Zamykanie co 30-45 minut oczu na parę chwil i mocne ich ściskanie (by się nawadniały)

3. Sen

4. Daj popracować oczom – patrz na dalekie obiekty

5. Aktywność fizyczna

6. DIETA – pełnowartościowa dieta, w której będzie dużo warzyw i owoców, w tym zielonych warzyw liściastych, tłustych ryb i strączków.


Długo, długo nic…


– Suplementy, w których jest luteina (chociaż z 10mg), zeaksantyna (2mg), może być dodatek witaminy C (chociaż z dietą jest ją KOSMICZNIE łatwo dostarczyć).


– Jeśli jednak nie jesz ryb to też warto zadbać o podaż omega-3.


Zapraszam do współpracy, przeczytaj jak wygląda osiąganie celu z moją pomocą




Może jestem monotematyczny, ale nie ma magicznych suplementów i większość jak nie wszystkie aspekty zdrowego stylu życia mają u swoich fundamentów właśnie dobrą, zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce (nawet te jedzone po 18).







Sprawdź też pozostałe wpisy

Zobacz wszystkie
pakiet badań zdrowie

Rozszerzony pakiet badań – co warto zbadać?

W dzisiejszych czasach diagnostyka jest na bardzo wysokim poziomie, trzeba uświadamiać społeczeństwo by się badało. Dzisiaj w drugim poście z serii „diagnostyka” pokażę Ci co…

czy da się tyć w deficycie

Czy da się przytyć w deficycie energetycznym?

Internet, a nawet studia są przepełnione różnymi sprzecznymi informacjami. W wielu kontekstach jest…

kwas gla

Kwas GLA – tego brakuje w Twojej diecie!

Kwas gamma-linolenowy (GLA) Należy do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. GLA…

Skończ z wymówkami

Zrób pierwszy krok już dziś

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z aktualną wiedzą dietetyczną