Kreatyna dla Twoich rodziców i dziadków?

Kreatyna może zapobiec utracie masy mięśniowej i siły związanych ze starzeniem się organizmu. Może być pomocna w polepszaniu komfortu życia.

Badania

Metaanaliza z 2017 roku uwzględniła 22 badania z udziałem 721 uczestników. O średnim wieku 57-70 lat. Jedna z grup suplementowała kreatynę, druga zaś przyjmowała placebo. Uczestnicy wykonywali trening oporowy od 2-3 razy w tygodniu przez 7-52 tygodnie.

Korzyści z suplementacji kreatyną

Grupy suplementowane kreatyną (faza nasycenia lub standardowe przyjmowanie) miały znacznie większy wzrost beztłuszczowej masy ciała, bo aż o 1,44 kg.

Grupy stosujące kreatyne miały również więcej siły w wyciskaniu sztangi na ławce. Podniosły one aż 11,6 kg w 1RM (rep max) oraz w popularnym leg pressie nawet 37 kg więcej na jedno powtórzenie.

W większości badań nie stwierdzono działań niepożądanych związanych ze stosowaniem kreatyny. W czterech przypadkach zgłoszono problemy ze strony przewodu pokarmowego, a w dwóch skurcze mięśni – nie spowodowało to wycofania się uczestników.

Co z nerkami?

W pięciu badaniach trwających od 3 do 52 tygodni oceniano również czynność wątroby i nerek za pomocą badań krwi lub moczu, nie stwierdzono działań niepożądanych

Kreatyna wraz z treningiem oporowym może zapobiec utracie masy mięśniowej jak i siły oraz polepszyć jakość życia osób starszych.

U osób w podeszłym wieku warto zbadać czynność nerek przed stosowaniem kreatyny. Większa masa i siła mięśniowa może zapobiec uszkodzeniom i złamaniom oraz polepszyć jakość życia osób starszych.Zapraszam do współpracy, przeczytaj jak wygląda osiąganie celu z moją pomocą
https://pagodietetyka.pl/jak-wyglada-wspolpraca/


Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5679696/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25993883

Sprawdź też pozostałe wpisy

Zobacz wszystkie
pakiet badań zdrowie

Rozszerzony pakiet badań – co warto zbadać?

W dzisiejszych czasach diagnostyka jest na bardzo wysokim poziomie, trzeba uświadamiać społeczeństwo by się badało. Dzisiaj w drugim poście z serii „diagnostyka” pokażę Ci co…

czy da się tyć w deficycie

Czy da się przytyć w deficycie energetycznym?

Internet, a nawet studia są przepełnione różnymi sprzecznymi informacjami. W wielu kontekstach jest…

kwas gla

Kwas GLA – tego brakuje w Twojej diecie!

Kwas gamma-linolenowy (GLA) Należy do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. GLA…

Skończ z wymówkami

Zrób pierwszy krok już dziś

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z aktualną wiedzą dietetyczną