Nabiał, cała prawda

Mleko działa prozapalnie

Otóż nie, przegląd literatury z 2020 roku dosyć jasno wyjaśnił tę kwestię. Dostępna literatura sugeruje, że produkty mleczne i białka mleka mają neutralny lub lekko przeciwzapalny wpływ na organizm. Nie są w tym aspekcie superfoodem, ale też nie są złe.


Jest dobrym źródłem wapnia

120mg/100ml tyle wapnia zawiera np. mleko – przy czym jest to wapń, który dobrze się wchłania, więc kolejny plus dla tej cudownej krowiej wydzieliny (xD). Tutaj zdecydowanie lepszym źródłem wapnia będą sery (rzecz jasna light). Mozarella – 100g tego produktu dostarczy już 731 mg wapnia (sick!, gdzie zapotrzebowanie to około 1g/dzień), a wkrojenie połowy kostki do tostów to raj dla podniebienia. Tak, więc nabiał jest świetnym i głównym źródłem wapnia.

Cukrzyca typu II

Fermentowane produkty mleczne, sery i jogurty są związane ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu II. Także kolejny plus dla nabiału.

Nabiał zwiększa ryzyko chorób układu krążenia

Trzy razy nie. Podobnie jak w przypadku działania prozapalnego, obserwuje się tu lekki pozytywny wpływ (zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych) lub neutralny wpływ na te aspekty.

Pij mleko będziesz wielki

Jest w tym trochę prawdy, udowodniono że picie mleka i produktów mlecznych w dzieciństwie i okresie dojrzewania ma pozytywny wpływ na zdrowie kości, ich gęstość mineralną i zmniejszone ryzyko wystąpienia osteoporozy.


Co ciekawe u osób starszych pozytywny aspekt spożywania nabiału a zdrowia kości wydaje się zanikać (możliwe, że przez to iż w wieku około 35 lat osiągamy szczytową gęstość mineralną kości).

Nowotwory

Wykazano również, że wysokie spożycie nabiału zwiększało o 3-9% ryzyko raka prostaty, a zmniejszało ryzyko raka odbytu i żołądka.

Podskórny śluz

O jeju. Ten mit urodził się chyba, dlatego że niektóre osoby po spożyciu nabiału/mleka odczuwają zwiększoną ilość śliny, a nawet flegmę. Dobra jak to jest prawdopodobne to jednak coś takiego jak śluz podskórny nie istnieje, jak ktoś Ci coś powie o śluzie podskórnym to zapytaj, gdzie i jakie komórki go tworzą – koniec rozmowy.


Zapraszam do współpracy, przeczytaj jak wygląda osiąganie celu z moją pomocą




Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7258189/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5122229/


Sprawdź też pozostałe wpisy

Zobacz wszystkie
pakiet badań zdrowie

Rozszerzony pakiet badań – co warto zbadać?

W dzisiejszych czasach diagnostyka jest na bardzo wysokim poziomie, trzeba uświadamiać społeczeństwo by się badało. Dzisiaj w drugim poście z serii „diagnostyka” pokażę Ci co…

czy da się tyć w deficycie

Czy da się przytyć w deficycie energetycznym?

Internet, a nawet studia są przepełnione różnymi sprzecznymi informacjami. W wielu kontekstach jest…

kwas gla

Kwas GLA – tego brakuje w Twojej diecie!

Kwas gamma-linolenowy (GLA) Należy do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. GLA…

Skończ z wymówkami

Zrób pierwszy krok już dziś

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z aktualną wiedzą dietetyczną