Trądzik - co możemy zrobić od strony dietetycznej?

Tylko nieliczni nigdy nie zaznali trądziku, jedni mają go od groma, a u innych czasem wyskoczy pojedynczy „syf”.

Jak mu przeciwdziałać od strony żywieniowej?

Mleko

Ważnym elementem strategii dietetycznej ukierunkowanej na zmniejszenie niedoskonałości twarzy będzie ograniczenie nabiału, serów, jogurtów i innych przetworów mlecznych. Frakcja mleka, która promuje trądzik jest nadal nieznana.


Dlaczego? Prawdopodobnie, dlatego że mleko wiąże się ze wzrostem poziomu insuliny, insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1, co nasila produkcje sebum i widzimy to na naszej twarzy.


Indeks glikemiczny

Podwyższony poziom insuliny stymuluje wydzielanie androgenów i powoduje zwiększone wytwarzanie sebum. Co ciekawe badania, które oceniały wpływ diety na trądzik wykazały, że występowanie trądziku jest mniejsze na obszarach wiejskich i nieuprzemysłowionych niż w populacjach zachodnich – za jeden z powodów podano właśnie różnice w obciążeniu glikemicznym diet w obu populacjach.


W badaniu z 2009 roku, badani wypełniali kwestionariusze żywieniowe, dieta pacjenta z trądzikiem miała znacznie wyższy IG niż dieta zdrowego pacjenta.

Błonnik

Zwiększenie podaży błonnika w diecie pozwoliło również poprawić stan skóry.

Omega-3 i ryby

Leukotrien BR (LTB4) jest znany jako substancja regulująca produkcję sebum.

Kwasy tłuszczowe omega-3, a głównie kwas EPA hamuje konwersję kwasu arachidonowego do LTB4. N-3 mają zdolność obniżania pozomu IGF-1 = korzystny wpływ na leczenie trądziku.

Badania już z 1961r. wśród ponad 1000 nastolatków wykazało, że duże ilości ryb i owoców morza redukują niepożądane zmiany na skórze.

Sód

Dwustu pacjentów z trądzikiem pospolitym zostało poddanych szczegółowemu kwestionariuszowi, badaniom oraz ocenie diety. Pacjenci z trądzikiem spożywali dziennie znacznie większe ilość chlorku sodu niż zdrowi pacjenci.

Czekolada

Tutaj ciężko o jednoznaczną odpowiedź.
W badaniu z 2014 roku 57 ochotników z łagodnym lub umiarkowanym trądzikiem przydzielono losowo do trzech grup:


A) grupa białej czekolady
B) grupa ciemnej czekolady
C) grupa kontrolna


Dostawali oni codziennie po 100g wyżej wymienionych produktów przez 30 dni.
Grupa ciemnej czekolady od grupy kontrolnej nie różniła się praktycznie w ogóle, lecz już w grupie A spożycie białej czekolady wiązało się z zaostrzeniem zmian trądzikowych.


Gorzka czekolada 
miała mniej cukru, a więcej kakao co oczywiście od razu nasuwa nam kierunek, że winowajcą nie jest czekolada sama w sobie a wysoki ładunek glikemiczny, o którym pisałem w pierwszym poście.

Pikantne jedzenie

W badaniach z 2009 i 2016 roku nie wykazano tego, by pikantne potrawy były związane z nasileniem trądziku, chociaż często pacjenci to zgłaszali, tutaj też ciężko wysnuć jakieś wnioski, ale osobiście też po np. ostrych skrzydełkach z KFC na drugi dzień zobaczyłem niepokojące zmiany na twarzy i był płacz, czy na pewno to wina ostrych przypraw? Zwinnie przechodzimy do kolejnego tematu, czyli…

Istnieją pewne szlaki, które potwierdzają to, że głównie kwas palmitynowy (stanowi 32% trójglicerydów mlecznych) może powodować zaostrzenie zmian trądzikowych.


Tłuszcze nasycone i trans

Dobra ja sobie zjadłem w KFC, co to ma do kwasu palmitynowego? Produkowane przemysłowo TFA (trans-fatty acid, czyli popularne kwasy tłuszczowe typu trans), które strukturalnie przypominają kwas palmitynowy, są głównie składnikami fast foodów i stwierdzono, że nasilają trądzik.


Występują w przekąskach, smażonych potrawach, ciastach, pieczywie… i już nawet wychodząc poza temat trądziku, powinniśmy tych związków unikać. IŻŻ prowadzi stronę, gdzie zbierają dane, który produkt, ile zawiera TFA, polecam wpisać w googlach „e-Baza Izomerów Trans” i troszkę poczytać, by mieć z tyłu głowy taką świadomość, czego unikać lub co wybrać jako mniejsze zło (oczywiście wszystko jest dla ludzi).

WITAMINA D3

W badaniu z 2016 roku, niedobór witaminy D zaobserwowano aż u 48,8% osób z trądzikiem, dla porównania w grupie osób bez zmian skórnych tylko 22,5% miało jej niedostateczne stężenie. Każdemu z pacjentów z trądzikiem podawano codziennie, przez dwa miesiące 1000 IU witaminy D3 na dzień. Jej suplementacja spowodowała istotny wzrost poziomu 25(OH)D.


Zmiany zapalane w grupie witaminy D zmniejszyły się o 34,6% po dwóch miesiącach leczenia, podczas gdy w grupie kontrolnej tylko o 5,8%.

PODSUMOWANIE

Dobrymi zabiegami w celu poprawy stanu naszej skóry będzie:

– częściowe usunięcie z diety produktów mlecznych, w tym co bardzo ważne WPC. Dobrze zastąpić je wegetariańskimi odpowiednikami, jak napój sojowy, ryżowy i tym podobne, które są fortyfikowane na wapń (potrząśnij przed użyciem), czy tofu, które pozwolą nam nie nabawić się niedoborów tego cennego składnika mineralnego,

– wybieranie produktów z mniejszym indeksem glikemicznym, strategie polegające na zmniejszeniu odpowiedzi glikemicznej organizmu jak np. kolejność jedzenia produktów z talerza,

– ograniczenie podaży soli do zalecanych 5g (pamiętajmy, że dużo soli mają też wędliny, mięsa, serki wiejskie),


– zwiększenie podaży błonnika pokarmowego,

– zwiększenie podaży kwasów tłuszczowych omega-3, ryb, owoców morza,

– uważanie na nadmierną podaż soli,

– ograniczenie spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych, jak i tłuszczów typu trans,

– zadbanie o odpowiednie stężenie witaminy D3.


Zapraszam do współpracy, przeczytaj jak wygląda osiąganie celu z moją pomocą







Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19282841
https://scialert.net/abstract/?doi=ajcn.2014.35.40
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4507494/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2114818/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27560161
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25438834
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22988649
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19335417
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4884775/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26648163




Sprawdź też pozostałe wpisy

Zobacz wszystkie
pakiet badań zdrowie

Rozszerzony pakiet badań – co warto zbadać?

W dzisiejszych czasach diagnostyka jest na bardzo wysokim poziomie, trzeba uświadamiać społeczeństwo by się badało. Dzisiaj w drugim poście z serii „diagnostyka” pokażę Ci co…

czy da się tyć w deficycie

Czy da się przytyć w deficycie energetycznym?

Internet, a nawet studia są przepełnione różnymi sprzecznymi informacjami. W wielu kontekstach jest…

kwas gla

Kwas GLA – tego brakuje w Twojej diecie!

Kwas gamma-linolenowy (GLA) Należy do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. GLA…

Skończ z wymówkami

Zrób pierwszy krok już dziś

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z aktualną wiedzą dietetyczną