Czy warto suplementować kolagen?

Wstęp – kolagen

Kolagen to białko, które może mieć swoje zastosowanie w sporcie. Zarówno w sportach wytrzymałościowych jak i siłowych duży nacisk kładzie się na zdrowie stawów i więzadeł. Jednak gdy niestety przydarzy się kontuzja którychś z tych struktur to szuka się specyfiku przyspieszającego regenerację i ogółem mającego na celu zadbanie o stawy.

Na pomoc przychodzą suplementy typu flex/kolagenowe. Jednak czy rzeczywiście coś dają? Literatury naukowej na ten temat trochę brakuje, jednak przesłanki dają obiecujące prognozy.

Badania

W jednym badaniu wzięło udział ośmiu zdrowych mężczyzn, było to badanie podwójnie zaślepione i krzyżowe. Uczestnicy spożywali 5 lub 15 g żelatyny wzbogaconej w witaminę C lub kontrola – placebo.

Dlaczego tak?

Ponieważ więzadła i ścięgna składają się z kolagenu, a kolagen to białko które składa się głównie z glicyny, proliny i hydroksyrpoliny. Żelatyna to pokarmowa pochodna kolagenu, dlatego użyto jej w tym badaniu.

Uczestnikom pobrano krew po spożyciu placebo lub żelatyny i następnie ta sama krew została użyta do leczenia sztucznie zaprojektowanych więzadeł.

Dodatkowo badani wykonywali 5 minut skakanki by stymulować syntezę kolagenu.

Efekty suplementacji

Oczywiście po dodaniu żelatyny, w krwi zwiększyły się markery syntezy kolagenu. Co ciekawe to rzeczywiście w badanych więzadłach odnotowano zwiększoną zawartość kolagenu i lepszą mechanikę.

Te dane sugerują, że spożycie żelatyny z dodatkiem witaminy C na godzinę przed treningiem siłowym może zwiększyć produkcje kolagenu w trenowanych stawach.

Jednak ograniczeniem tego badania jest to, że udział wzięło tylko 8 osób. Badanie było przeprowadzone tylko częściowo na ludziach i póki co jest jednym z niewielu w tym temacie.

Podsumowując

Suplementy z kolagenem wydają się być bezpieczne, nie są drogimi specyfikami a mogą wykazać potencjalne korzyści. Sportowiec nie będzie czekał X lat na badania, potrzebuje rozwiązania teraz.

W mojej praktyce, zdarzy mi się polecić tego typu suplementy, ze względu na powyższe dane.

Zapraszam do współpracy, przeczytaj jak wygląda osiąganie celu z moją pomocą

Źródło:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27852613/

Sprawdź też pozostałe wpisy

Zobacz wszystkie
pakiet badań zdrowie

Rozszerzony pakiet badań – co warto zbadać?

W dzisiejszych czasach diagnostyka jest na bardzo wysokim poziomie, trzeba uświadamiać społeczeństwo by się badało. Dzisiaj w drugim poście z serii „diagnostyka” pokażę Ci co…

czy da się tyć w deficycie

Czy da się przytyć w deficycie energetycznym?

Internet, a nawet studia są przepełnione różnymi sprzecznymi informacjami. W wielu kontekstach jest…

kwas gla

Kwas GLA – tego brakuje w Twojej diecie!

Kwas gamma-linolenowy (GLA) Należy do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. GLA…

Skończ z wymówkami

Zrób pierwszy krok już dziś

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z aktualną wiedzą dietetyczną