Dieta dla płodności

Niepłodność

Dotyka ona około 15% światowej populacji, a za połowę z nich odpowiadają czynniki męskie. Dane są zatrważające, ponieważ jakość ludzkiego nasienia oraz liczba plemników spadła o około 50-60% na całym świecie w okresie ostatnich 40 lat.

Gdzie występuje problem?

Oczywiście ten problem jest bardziej widoczny w krajach rozwiniętych i uprzemysłowionych – czyli tam gdzie styl życia jest hmm… niehigieniczny? Gdzie dieta to szybki fastfood i bułka słodka i do pracy?

No właśnie, wiele czynników w tym: stres, palenie, spożywanie alkoholu i oczywiście dieta wpływają na jakość nasienia.

Suplementy na płodność
Selen

Jest niezbędnym śladowym składnikiem odżywczym dla ssaków. Badania wykazały, że niedobór selenu jest związany z problemami reprodukcyjnymi. Jednak jak to z selenem bywa, granica między dawką leczniczą, a trucizną jest mała – za duże dawki również upośledzały jakość nasienia.

Stres oksydacyjny jest jednym z głównych powodów niepłodności męskiej, ROZSĄDNA suplementacja selenu może pomóc leczyć niepłodność przez zwiększenie aktywności peroksydazy glutationowej-1, oczyszczanie cząsteczek nadtlenku wodoru i zmniejszenie produkcji reaktywnych form tlenu.

Cynk

Kolejny niezbędny składnik mineralny. Niedobór cynku jest uważany za główną przyczynę zachorowalności i umieralności małych dzieci. W plemnikach cynk działa stabilizująco poprzez hamowanie enzymów oksydacyjnych – czyli zwiększa koncentrację i ruchliwość plemników.

Omega-3

Jak już wiemy n-3 mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. EPA+DHA+ALA mają pozytywny wpływ na parametry nasienie (ruchliwość, ilość i koncentracja). Modyfikują skład błon komórkowych pomagając w funkcjonowaniu komórki.

Koenzym Q10

Również jest przeciwutleniaczem, może hamować powstawanie nadtlenku organicznego w płynie nasiennym, zmniejszając stres oksydacyjny plemników i poprawiając ich jakość.

Karnityny

Karnityny takie jak L-acetylokarnityna i popularna L-karnityna są zaangażowane w metabolizm większości ssaków. Mogą również działać przeciwzapalnie i wpływać pozytywnie na płodność kobiet. Ich suplementacja może pozytywnie wpłynąć na parametry plemników.

Tutaj krótko opisałem Ci podstawowe suplementy, które mogą być pomocne w walce z niepłodnością.

Dieta

Oczywiście całokształt diety będzie miał ogromne znaczenie, a dokładniej regularne spożywanie:

orzechów,

– ryb i owoców morza,

– częściowo odtłuszczonego nabiału,

– dużej ilości warzyw i owoców (400-800 g/dzień),

– błonnika (30-40 g/dzień).

Wyżej wymienione składniki diety pozwolą poprawić wszystkie parametry nasienia: ilość plemników, ich jakość, ruchliwość i koncentrację.

Zapraszam do współpracy, przeczytaj jak wygląda osiąganie celu z moją pomocą

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31375368/

Sprawdź też pozostałe wpisy

Zobacz wszystkie
pakiet badań zdrowie

Rozszerzony pakiet badań – co warto zbadać?

W dzisiejszych czasach diagnostyka jest na bardzo wysokim poziomie, trzeba uświadamiać społeczeństwo by się badało. Dzisiaj w drugim poście z serii „diagnostyka” pokażę Ci co…

czy da się tyć w deficycie

Czy da się przytyć w deficycie energetycznym?

Internet, a nawet studia są przepełnione różnymi sprzecznymi informacjami. W wielu kontekstach jest…

kwas gla

Kwas GLA – tego brakuje w Twojej diecie!

Kwas gamma-linolenowy (GLA) Należy do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. GLA…

Skończ z wymówkami

Zrób pierwszy krok już dziś

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z aktualną wiedzą dietetyczną