Jak wygląda współpraca z dietetykiem?

Jak wygląda współpraca z dietetykiem?

Oczywiście na to pytanie mogę odpowiedzieć tylko ze swojego doświadczenia i tego jak wygląda współpraca ze mną. Najłatwiej będzie, gdy rozpiszę to w krokach.

1. Wywiad dietetyczny

Jeśli zdecydujesz się na podjęcie walki o lepszą, sylwetkę lub/i zdrowie ze mną to musisz uzupełnić mój wywiad dietetyczny. Jest to plik w formie ankiety online. Zazwyczaj jej wyplenienie zajmie Ci około 7-10 minut, a pozwoli mi maksymalnie dopasować jadłospis do Twojego stylu życia, smaków i potrzeb.

2. Jadłospis, raport postępów, e-book

Po uzupełnieniu ankiety, w ciągu 48h dostaniesz swój indywidualny jadłospis, raport postępów oraz e-book. Raport postępów to dokument tekstowy w formie tabeli, w którym w dzień rozpoczęcia diety wpiszesz m.in. swoją masę ciała i kilka pomiarów ciała. E-book dla klientów to mini poradnik, przewodnik po współpracy który pozwoli się lepiej zrozumieć.

3. Kontrola postępów

Następne co tydzień będziesz musiał/a mi wysyłać uzupełniony raport postępów. To dzięki niemu, jak i Twoim odczuciom, samopoczuciu będziemy wiedzieli czy idziemy w dobrą stronę, czy są potrzebne większe zmiany. Przy cotygodniowych raportach dokonujemy zmian w posiłkach – to Ty decydujesz co chcesz jeść, co się znudziło – moim zadaniem jest zbilansowanie tego i dopasowanie do Ciebie. Oczywiście możesz powiedzieć, że np. śniadanie ze środy się znudziło i po prostu tam wstawie Coś co będzie idealnie pasować.

Podsumowując co tydzień dokonujemy zmian w jadłospisie jeśli takich potrzebujesz, w zależności od tego co się przejadło, znudziło i tak dalej.

4. Suplementacja

Poza jadłospisem dostajesz również rozpiskę suplementacji (w tym samym pliku co jadłospis), w zależności od celu, problemów może by ona krótsza lub dłuższa. Jednak często odpowiednio dobrane suplementy pozwalają dołożyć jakiś % do osiągnięcia celu.

Najczęściej zadawane pytania przed współpracą

Czy dieta będzie droga?

Jadłospisy i zalecenia, które układam przygotowuje w oparciu o Twoje dane. Jeśli chcesz by dieta była jak najbardziej budżetowa, taka będzie. Jeśli chcesz by produkty, które będziesz spożywać były droższe – tak również będzie. To Ty o tym decydujesz.

Czy muszę zrobić badania przed współpracą?

Nie wymagam badań przed podjęciem współpracy. W zdecydowanej większości przypadków dieta i tak musi być po prostu jak najbardziej dopasowana do osoby oraz pełnowartościowa. Jeśli po czymś czujesz się gorzej –> wyłączamy to z diety i szukamy powodu. Oczywiście, warto raz na np. rok zrobić podstawowy przegląd i się zbadać. Jednak stricte to współpracy ze mną tego nie potrzebujesz.

Czy będę musiał/a zrezygnować z wyjść na miasto?

Nie. Staram się uczyć normalnego podejścia do diety, a wyjścia ze znajomymi są jego częścią. Uczę jak dokonać lepszych wyborów, jak mieć zdrowe nawyki w głowie i by po prostu nie dać sobie „diecie” wejść na głowę. Współpraca ze mną to nie tylko dieta, to nauka zdrowych nawyków i umiejętność wplątania „diety” w swój tryb życia. Dieta jest dla Ciebie, nie odwrotnie.

Czy muszę uprawiać sport?

Nie musisz, jednak każda aktywność fizyczna nawet spacer jest jak najbardziej pożądana. Abstrahując od samego celu dietetyczno-sylwetkowego, to właśnie regularna aktywność fizyczna pozwoli zachować i odzyskać dużo zdrowia. Najlepiej znaleźć taką aktywność, która sprawi nam radość i będziemy mieli na nią czas.

Czy muszę jeść warzywa i owoce?

To ciężkie pytanie, warzywa i owoce są niezbędne do utrzymania zdrowia, a nawet jego poprawy. Jeśli nie lubisz jeść „zieleniny” to przy współpracy ze mną postaram się Ciebie do niej przełamać. Odpowiednio wkomponowane warzywa, owoce nie są mocno wyczuwalne a odnosimy benefity z racji ich spożywania. Na początku będzie ich mniej, stopniowo będziemy zwiększać ich podaż by finalnie jeść ich jak najwięcej, by „zyskać” jak najwięcej zdrowia. Mam za sobą setki osób, których „nauczyłem” jeść warzywa i owoce, nie jesteś jedyny/a.

Ile czasu zajmie mi osiągnięcie celu? 

Wszystko zależy od punktu startowego. Książkowo dobrze gdyby chudło się 0,5 kg na tydzień, albo przybierało na masie 0,2-0,5 kg tygodniowo. Jednak każdy jest inny, a ja nie jestem zwolennikiem porównywania się. Jeśli w trakcie współpracy widzisz poprawę w zdrowiu, lustrze to o to chodzi. Cyferki są mniej ważne. Jednak przeważnie osiągnięcie celu mojego klienta zajmuje od 3 do 6 miesięcy oczywiście w zależności od startu.

Boje się, że to będzie dla mnie za trudne

Po to wypełniasz mi szczegółowy wywiad dietetyczny by wszystko było dopasowane do Twojego stylu życia, pracy, czasu, smaków. Po to również we współpracy ze mną masz cotygodniowe raporty – to przy nich dajesz mi znać co w diecie może być nie tak, byśmy dopasowali to jeszcze lepiej i byś finalnie nie odczuwał/a „bycia na diecie”.

Czy będę musiał/a dużo czasu spędzić w kuchni?

Najlepszą odpowiedzią na to pytanie będzie „jeśli chcesz to tak, jeśli nie chcesz to nie”. Tak to u mnie wygląda, jeśli lubisz i masz czas by przygotować coś dłużej (np. w niedzielę) to tak robimy. Jeśli jednak wolisz mieć dietę ekspres to również tak ją rozpisze. Ponownie powtórzę, dieta jest dla Ciebie.

  • Czy współpracujesz z osobami z chorobami? Tak, ale oczywiście nie wszystkimi.
  • Choroby, z którymi borykają się moi pacjenci to głównie:
  • – cukrzyca typu 2,
    • – cukrzyca typu 1,
    • – insulinooporność (to akurat nie choroba sama w sobie),
    • – nadciśnienie,
    • – dna moczanowa,
    • – otyłość,
    • – choroba stłuszczeniowa wątroby,
    • – zespół jelita drażliwego,
    • – PCOS, endometrioza,
    • – wysoki cholesterol,
    • – choroby tarczycy (niedoczynność, nadczynność, Graves-Basedov),
    • – choroby autoimmunologiczne (celiakia, Hashimoto).
    • – poza tym pomagam w leczeniu problemów układu pokarmowego (wzdęcia, biegunki), trądziku.
  1. Ile czasu będę czekać na zalecenia i jadłospis?
  1. W zależności od natłoku pracy, jadłospis i zalecenia wysyłam max do 48h po otrzymaniu ankiety.

Tymi sposobami pracuje, tymi sposobami moi klienci osiągają swoje cele. Jeśli uważasz, że to dla Ciebie – podejmij się współpracy i zmień swoje życie.

Sprawdź też pozostałe wpisy

Zobacz wszystkie
czy mięso jest zdrowe

Mięso a zdrowie. Mięso nie jest pełnowartościowe!?

Głupia moda, czy metoda na długowieczność? Mięso a zdrowie Kiedyś była moda na high-carb, potem keto, teraz swoje 5 minut ma dieta carnivore. Która polega…

infekcja przeziębienie choroba

Choroba, infekcja, co robić, co jeść, suplementy dla zdrowia

ZACZYNA MNIE ROZKŁADAĆ CHOROBA – CO ROBIĆ BY SZYBKO Z NIĄ WYGRAĆ? Prawie…

owoce fruktoza

Quiz wiedzy o warzywach i owocach

[ays_quiz id=’5′]…

Skończ z wymówkami

Zrób pierwszy krok już dziś

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z aktualną wiedzą dietetyczną