Omega-3 nie działa?

Omega-3.



Dobra jak już skierowałem tutaj Twoją uwagę, to wyjaśnię.

Te kwasy mają ogrom zastosowań, od poprawy lipidogramu, przez usprawnienie pracy układu nerwowego po zmniejszenie śmiertelności.

Choroby sercowo naczyniowe

Bo o tym będzie mowa, ponieważ głównie z tego powodu wiele osób suplementuje kwasy n-3. Przyjrzymy się najnowszej meta-analizie na ten temat.

W ramach krótkiego przypomnienia, meta-analiza to najważniejsze badanie, przegląd które może dać szeroki pogląd na dane spektrum.

Co omówimy?

Omówimy sobie meta-analizę JAMA z 2018 roku.

Celem było oczywiście nic innego jak ocena suplementacji kwasów omega-3 a ryzykiem zgonu i poważnymi powikłaniami naczyniowymi.


Objęła ona ponad 77000 uczestników o średnim wieku 64 lat. Przyjmowali dziennie od 226-1800 mg kwasów n-3 przez średnio 4,4 lat.

Co wykazano?

Wykazano, że kwasy tłuszczowe n-3 nie mają istotnego związku ze zgonem ani żadnymi poważnymi powikłaniami naczyniowymi u osób z chorobą wieńcową.

Co nam to mówi?

Głupim będzie osoba, która od razu odrzuci omega-3 powie, że jest bezsensowna na podstawie jednej (bardzo dobrej jakby nie patrzeć) meta-analizy.


Wiek badanych

Warto spojrzeć chociażby na wiek badanych (65 lat), którzy nawet od kilku lat stosowali suplementację omega-3.

Warto wziąć pod uwagę to, że są to już osoby starsze i przez całe życie mogły mieć X problemów sercowo-naczyniowych z różnego powodu.

Tego meta-analiza nam nie mówi, podobnie nie daje nam informacji o tym, czy suplementacja kwasów omega-3 nie będzie działać u osób młodych i/lub jako prewencja choroby wieńcowej.

Literatura nt. omegi-3 jest mieszana, jednak tak czy siak, mamy sporo przesłanek o jej pozytywnym wpływie (nie tylko na układ sercowo-naczyniowy), więc warto ją brać.

Nawet jakby nie wpływa pozytywnie na ryzyko CVD to ma szereg innych benefitów, nie jest droga i jest bezpiecznym suplementem.


Zapraszam do współpracy, przeczytaj jak wygląda osiąganie celu z moją pomocą

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29387889/

Sprawdź też pozostałe wpisy

Zobacz wszystkie
pakiet badań zdrowie

Rozszerzony pakiet badań – co warto zbadać?

W dzisiejszych czasach diagnostyka jest na bardzo wysokim poziomie, trzeba uświadamiać społeczeństwo by się badało. Dzisiaj w drugim poście z serii „diagnostyka” pokażę Ci co…

czy da się tyć w deficycie

Czy da się przytyć w deficycie energetycznym?

Internet, a nawet studia są przepełnione różnymi sprzecznymi informacjami. W wielu kontekstach jest…

kwas gla

Kwas GLA – tego brakuje w Twojej diecie!

Kwas gamma-linolenowy (GLA) Należy do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. GLA…

Skończ z wymówkami

Zrób pierwszy krok już dziś

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z aktualną wiedzą dietetyczną