Efekt Whoosh to ściema

Wiele osób podczas redukcji tkanki tłuszczowej spotyka „ściana”. Cyferki na wadze przestają lecieć mimo ciągłego trzymania diety.

Dlaczego?

Trenerzy/dietetycy często tłumaczą to tzw. Efektem Whoosh. Zacznijmy od krótkiego opisu tkanki tłuszczowej, tłuszcz w naszym ciele jest przechowywany w postaci trójglicerydów (kwasy tłuszczowe i glicerol).


Efekt Whoosh „tłumaczy” dlaczego cyferki nie lecą. Mianowicie podczas redukcji tkanki tłuszczowej z adipocytów uciekają kwasy tłuszczowe (ilość adipocytów się nie zmienia), a pojawia się woda, która hamuje redukcję.


Przez co komórka tłuszczowa nadal jest pełna, cyferki na wadze się nie różnią a realnie następuje redukcja tkanki tłuszczowej.

Bardzo wygodny model prawda?

Jednak ta hipoteza jest dosyć mało prawdopodobna, brakuje dowodów by stwierdzić jej słuszność.


Gdy dana osoba traci na wadze, organizm przekształca tłuszcz w dwutlenek węgla, który osoba wydala głównie podczas wydechu, ale teraz powiesz, że część jest zamieniana w H20 i może zostać w adipocytach i powodować efekt Whoosh.


Niby tak, ale nie do końca.


Cały czas brak dowodów by tak się działo.


Nawet jeśli ktoś użyje tutaj argumentu glicerolu, który jest składnikiem trójglicerydów i ma właściwości przyciągające wodę, to niestety podczas redukcji glicerol też ucieka razem kwasami tłuszczowymi.


Podsumowując

Te wszystkie czynniki, które mogłyby powodować omawiany efekt są bardzo mało prawdopodobne, nie mają poparcia w nauce i prawdopodobnie nie zachodzą.


Kiedyś pisałem o tym, że waga nie spada liniowo i to nie przez efekt whoosh. Treść jelitowa, ilość jedzenia, stres, sen, ilość wpitej wody, ilość spożytego sodu i X innych czynników na to wpływa.


Zapraszam do współpracy, przeczytaj jak wygląda osiąganie celu z moją pomocą


Sprawdź też pozostałe wpisy

Zobacz wszystkie
pakiet badań zdrowie

Rozszerzony pakiet badań – co warto zbadać?

W dzisiejszych czasach diagnostyka jest na bardzo wysokim poziomie, trzeba uświadamiać społeczeństwo by się badało. Dzisiaj w drugim poście z serii „diagnostyka” pokażę Ci co…

czy da się tyć w deficycie

Czy da się przytyć w deficycie energetycznym?

Internet, a nawet studia są przepełnione różnymi sprzecznymi informacjami. W wielu kontekstach jest…

kwas gla

Kwas GLA – tego brakuje w Twojej diecie!

Kwas gamma-linolenowy (GLA) Należy do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. GLA…

Skończ z wymówkami

Zrób pierwszy krok już dziś

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z aktualną wiedzą dietetyczną