Rozszerzony pakiet badań - co warto zbadać? 06.08.2023 W dzisiejszych czasach diagnostyka jest na bardzo wysokim poziomie, trzeba uświadamiać społeczeństwo by się badało. Dzisiaj w drugim poście z serii „diagnostyka” pokażę Ci co warto zbadać, jakie dodatkowe badania, które warto zrobić raz na rok/dwa w zależności od konkretnego badania oraz stanu zdrowia.Pierwsza część odnośnie diagnostykiJakie badania warto zrobić?Zatem, co warto zbadać?25(OH)D3Przedstawi stężenie witaminy D3 w organizmie, czy warto suplementować, a może zwiększyć jej podaż. Wartości powinny mieścić się w granicach 31 – 50 ng/ml – przy czym raczej lepiej “trzymać” je ponad 40 ng/ml.TSH Jest to najczulsze badanie wykrywające zaburzenia czynności tarczycy. Wiele osób ma dosyć popularne problemy np. ospałość, chroniczne zmęczenie. Warto oznaczyć ten wskaźnik i sprawdzić czy aby na pewno nasza tarczyca ma się dobrze. Ogólna norma TSH mieści się w przedziale 0.4 – 4.0 mU/l. Jednak niektóre dane donoszą, że u młodych osób (dajmy na to 18-35 lat) już wartości powyżej 2,5 mU/l są wskazaniem do głębszej diagnostyki.Kwas moczowyW dzisiejszych czasach, gdzie wiele osób prowadzi “zachodnią” dietę, czyli mocno przetworzoną, bazującą na wyłącznie mięsnych, tłustych potrawach mamy wyższe ryzyko wielu chorób m.in. dny moczanowej. Podwyższone wartości, lub te w górnych widełkach powinny obudzić naszą czujność.HomocysteinaNajwięcej osób na świecie umiera na choroby sercowo-naczyniowe. Oznaczenie jej stężenia pozwala ocenić ryzyko wyżej wymienionych chorób.Zapraszam do współpracy, przeczytaj jak wygląda osiąganie celu z moją pomocąJak wygląda współpraca?