Rozszerzony pakiet badań - co warto zbadać?

W dzisiejszych czasach diagnostyka jest na bardzo wysokim poziomie, trzeba uświadamiać społeczeństwo by się badało. Dzisiaj w drugim poście z serii „diagnostyka” pokażę Ci co warto zbadać, jakie dodatkowe badania, które warto zrobić raz na rok/dwa w zależności od konkretnego badania oraz stanu zdrowia.

Pierwsza część odnośnie diagnostyki

Zatem, co warto zbadać?

25(OH)D3

Przedstawi stężenie witaminy D3 w organizmie, czy warto suplementować, a może zwiększyć jej podaż. Wartości powinny mieścić się w granicach 31 – 50 ng/ml – przy czym raczej lepiej “trzymać” je ponad 40 ng/ml.

TSH

Jest to najczulsze badanie wykrywające zaburzenia czynności tarczycy. Wiele osób ma dosyć popularne problemy np. ospałość, chroniczne zmęczenie. Warto oznaczyć ten wskaźnik i sprawdzić czy aby na pewno nasza tarczyca ma się dobrze. Ogólna norma TSH mieści się w przedziale 0.4 – 4.0 mU/l. Jednak niektóre dane donoszą, że u młodych osób (dajmy na to 18-35 lat) już wartości powyżej 2,5 mU/l są wskazaniem do głębszej diagnostyki.

Kwas moczowy

W dzisiejszych czasach, gdzie wiele osób prowadzi “zachodnią” dietę, czyli mocno przetworzoną, bazującą na wyłącznie mięsnych, tłustych potrawach mamy wyższe ryzyko wielu chorób m.in. dny moczanowej. Podwyższone wartości, lub te w górnych widełkach powinny obudzić naszą czujność.

Homocysteina

Najwięcej osób na świecie umiera na choroby sercowo-naczyniowe. Oznaczenie jej stężenia pozwala ocenić ryzyko wyżej wymienionych chorób.

Zapraszam do współpracy, przeczytaj jak wygląda osiąganie celu z moją pomocą

Sprawdź też pozostałe wpisy

Zobacz wszystkie
pakiet badań zdrowie

Rozszerzony pakiet badań – co warto zbadać?

W dzisiejszych czasach diagnostyka jest na bardzo wysokim poziomie, trzeba uświadamiać społeczeństwo by się badało. Dzisiaj w drugim poście z serii „diagnostyka” pokażę Ci co…

czy da się tyć w deficycie

Czy da się przytyć w deficycie energetycznym?

Internet, a nawet studia są przepełnione różnymi sprzecznymi informacjami. W wielu kontekstach jest…

kwas gla

Kwas GLA – tego brakuje w Twojej diecie!

Kwas gamma-linolenowy (GLA) Należy do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. GLA…

Skończ z wymówkami

Zrób pierwszy krok już dziś

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z aktualną wiedzą dietetyczną