Soki owocowe, czy na pewno są tak zdrowe?

Krajowa Unia Producentów Soków ruszyła z dużą kampanią na temat soków. Będziemy bombardowani korzyściami, które rzekomo konsumpcja tych soków ma nam przynieść.

Różnice owoc – sok

Owoc zawiera więcej dużo więcej błonnika, więcej witamin i syci o wiele lepiej niż sok owocowy.

Jednak 100% sok może zawierać więcej niektórych polifenoli, ze względu na to, że jest pewnym rodzajem „skoncentrowanego” owocu.

Nadwaga i otyłość

Nadwaga, a szczególnie otyłość to cały czas jeden z głównych powodów zgonów na świecie. Według mnie promocja tak łatwych do spożycia kalorii (abstrahując od wszelakich składników bioaktywnych) może prowadzić do nasilenia problemu jakim jest nadmierna masa ciała.

Cały świat już od X lat próbuje walczyć z otyłością, na profilaktykę idą makabryczne pieniądze, a na naszym podwórku rodzi się duża kampania promująca picie soków.

W mojej skromnej opinii jest to strzał w kolano, osoby ćwiczące, regularnie podejmujące aktywność, czy chcące przybrać na masie ciała mogą znaleźć w sokach wiele dobrego. To znaczy łatwe do przejedzenia kalorie, nie sycące, smaczne i zawierające trochę witamin oraz polifenoli.

Prosty przykład

Jednak to samo tyczy się dzieci, osób które dopiero kształtują swoje nawyki żywieniowe czy osób otyłych. U nich dodatek takiej formy energii będzie problemem. Wykonajmy proste obliczenia, mamy osobę nazwijmy go Rysiu. Rysiu ma nadwagę i chce schudnąć.

Rysiek idzie do dietetyka, dietetyk ustala mu deficyt rzędu 300 kcal dziennie i wszystko gra. Rysiek wraca po 16 z pracy i widzi billboard, że soki są zdrowe, to samo powtarzają w radiu. Z racji tego, że Rysiu właśnie zaczął przygodę ze zdrowym odżywianiem to dołącza sok do swojej diety, nie konsultując tego z dietetykiem – jest przekonany, że to zdrowy krok.

Tutaj pojawiają się schody, Ryszard wypija do obiadu 2 szklanki soku (wysoka smakowitość robi robotę), do kolacji 1 szklankę i jeszcze 1 w ciągu dnia. Takim sposobem nasz bohater wypija dziennie 1l soku, dostarczając ekstra ~520 kcal = nie chudnie.

Oczywiście to taka hipotetyczna sytuacja, ale jak najbardziej możliwa. Po prostu chce nakreślić, że w dobie walki z otyłością promowanie soków na tak dużą skale to głupota.

Co na to literatura naukowa?

Badania naukowe na temat soków są bardzo różne, jednak jedne z nowszych przeglądów zebrały tę wiedzę w kupę i zostały wyciągnięte konkretne wnioski.

UMIARKOWANE spożycie soków 100% wiąże się raczej z korzyściami zdrowotnymi niż ryzykiem i jak najbardziej się zgodzę.

Tylko ile to umiarkowane spożycie?

Badacze określili „umiarkowane” jako 75-224 ml soku dziennie. Wypijasz 75 ml super słodkiego i smacznego soku jabłkowego? Ciężko to widzę. W mojej opinii model Rysia (ten wyżej) jest dużo bardziej prawdopodobny.

Taka umiarkowana konsumpcja (przyjmijmy 150ml) może korzystnie działać, zmniejszać ryzyko zespołu metabolicznego.

Wpływ spożycie soków owocowych na zdrowie

Wpływ spożycia soku owocowego 100% na zdrowie dobrze przedstawia litera „U”.

Umiarkowane spożycie ma lekkie, prozdrowotne działanie, jednak im dalej tym gorzej. W przypadku owoców w większości przypadków więcej owoców = więcej prozdrowotnych korzyści.

Owoce > soki owocowe

Napisze ponownie, w dobie nadwagi i otyłości promocja soków, czyli bardzo łatwych, nie sycących kalorii jest GŁUPOTĄ.

Zapraszam do współpracy, przeczytaj jak wygląda osiąganie celu z moją pomocą

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8228760/

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07315724.2010.10719901?journalCode=uacn20

https://nutritiondata.self.com/facts/baby-foods/335/2

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7348689/

Sprawdź też pozostałe wpisy

Zobacz wszystkie
pakiet badań zdrowie

Rozszerzony pakiet badań – co warto zbadać?

W dzisiejszych czasach diagnostyka jest na bardzo wysokim poziomie, trzeba uświadamiać społeczeństwo by się badało. Dzisiaj w drugim poście z serii „diagnostyka” pokażę Ci co…

czy da się tyć w deficycie

Czy da się przytyć w deficycie energetycznym?

Internet, a nawet studia są przepełnione różnymi sprzecznymi informacjami. W wielu kontekstach jest…

kwas gla

Kwas GLA – tego brakuje w Twojej diecie!

Kwas gamma-linolenowy (GLA) Należy do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. GLA…

Skończ z wymówkami

Zrób pierwszy krok już dziś

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z aktualną wiedzą dietetyczną